חמשת הממ"ים של התמונה

חמשת הממ"ים 

חמשת הממי"ם הם:   מי?    מה?    מתי?    מקום (איפה)?    מדוע?
כשמתארים התרחשות או אירוע בתמונה, לקהל שלא מכיר את הנושא יש לכלול את חמשת הממי"ם בתיאור. יש לכתוב אותו כפסקה תיאורית שוטפת, ו 2-3 משפטים יספיקו בהחלט. אין לשלב דעות ורגשות אישיים, אלא להתמקד בנשקף מהתמונה.

לפניכם ארבע דוגמאות:

דוגמא 1:

משתתפי כנס דמו (DEMO) בשיחת הפתיחה, 12.2.2018 במלון באנהופר בברלין. הכנס דן בתכניות לימוד בנושא מבקשי מקלט, פליטים ונדידת אוכלוסיה מאזורי מצוקה לאזורים בטוחים. הלימוד על הנושא יאפשר הפגת פחדים של האוכלוסיות הקולטות (לעיתים בעל כרחן) והנקלטות ויאפשר אווירה טובה יותר במצב שבו התופעה הולכת וגוברת.


דוגמא 2:

"הדבר הטוב ביותר שתוכל לעשות בחיים" זה להיות נזיר. כך חושב הכומר לאסלו ארפה (משמאל). זהו גם שם הסרט הדוקומנטרי שהפיקה וביימה אחותו זיטה ארפה (במרכז) במשך שמונה שנים בהן עקבה אחר ההתפתחות של אחיה הצעיר. את הסרט צילם ברונו סנטהמריה רצו (מימין). לאחר הקרנת הבכורה במסגרת פסטיבל הקולנוע הבינלאומי 'ברלינלה' 17.2.2018 בברלין עלו השלושה לבמה כדי לשוחח עם הצופים.


דוגמא 3:

בית הקברות היהודי וויסנזיי בברלין הוא השני הכי גדול באירופה והוא עובר תהליך ממושך של בלייה וכלייה. מאז מלחמת העולם השנייה מתדרדר המקום, עצים קורסים על הקברים (כמו בתמונה), הצמחיה פונה לכל כיוון אפשרי ועובדי בית הקברות אינם משתלטים על המצב בשל סוגיות תקציב וכח אדם. ברלין, פברואר 2018.  צילומים נוספים מוויסנזיי


דוגמא 4

IMG_20191018_102003-Helsinki

על מדרגות הפרלמנט הפיני בהלסינקי 18.10.2019 מפגינים אקטיביסטים מקומיים. מידי יום שישי הם מגיעים למשמרת מחאה נגד ההתחממות הגלובלית, נגד משבר האקלים ולטובת כדור הארץ. הם דורשים ממשלתם וממדינות אחרות נקיטת צעדים משמעותיים כנגד ההתחממות הגלובלית. בסיוע "דוב קוטב" הם מסבירים את מעשיהם לעוברים במקום ומציינים שעתיד הדור הבא יהייה רע, אם לא יפעלו להצלת כדור הארץ.


משימות:  בסגנון חמשת הממי"ם 

א.  (א היא משימת רשות. ב-ג-ד חובה)
1. בחרו צילום בן תקופתנו מעיתון, או מהאינטרנט.
2. קראו את הסיפור סביב הצילום שבחרתם.
3. מתוך ההתבוננות והקריאה כתבו את תמצית הסיפור של התמונה על פי חמשת המ"מים.

ב.
צלמו תמונה בסביבת בית הספר וכתבו את התיאור שלה על פי חמשת המ"מים.

ג.
צלמו תמונה הרחק מבית הספר וכתבו את התיאור שלה על פי חמשת המ"מים.

ד. שלחו את המשימות בדוא"ל, או דרך המערכת הבית ספרית, אלי לבדיקה.

בהצלחה,  יאיר

  לחצו כאן לדוגמאות נוספות

תמונת הבאנר (למעלה) – מתוך אולם התערוכה 'היינו שכנים' Wir Waren Nachbarn – We Were Neighbors, אודות יהודים שגרו באיזור ברלין לפני מלחמת העולם השניה; חלקם ניספו חלקם נמלטו בזמן. התערוכה, כחלק מהמסע הגרמני להנצחת השואה, מוצגת בבית העירייה הישן בכיכר קנדי, שכונת שונברג 2018  ברלין. [התיאור הזה מתאים גם לתמונה הבאה שצילמתי באותו המקום]

D99A6287-exhib-700

***

תקנון האתיקה המקצועית של העיתונות – מעודכן 20.2.17 מתוך ה'עין השביעית'

הרצאה (23 דקות) על זכויות יוצרים: על שימושים מותרים ואסורים ביצירות של אחרים.


אין כאלה סרטים

מקורות השראה