חמשת הממי"ם

חמשת הממי"ם נועדו לספר את הסיפור (של התמונה) בקצרה, כדי שהצופים ידעו במה מדובר.

חמשת הממי"ם הם:

מי בתמונה (שם, תואר, תפקיד), מה הוא עושה בתמונה? מתי זה היה? מקום – איפה זה (שם המקום בתוך שם ישוב, חבל ארץ וכו'), מדוע זה קרה?
את הממי"ם כותבים בפסקה שמכילה אותם. 2-3 משפטים יספיקו. הנה דוגמא המתייחסת לתמונה מעלה:

פעילי הגנת הסביבה של ארגון 'מגמה ירוקה' סיימו פגישת עדכונים ותכנונים ביום א' 17.5.2020 בחיפה, בצילום משותף עם מסכות על הפנים וב'רווחים חברתיים' המקובלים בימים אלה. פגישות מסוג זה מובילות בדרך כלל לעשייה בשטח הציבורי.

כשמתארים התרחשות או אירוע בתמונה לקהל שלא מכיר את הנושא, יש לכלול את חמשת הממי"ם בתיאור. יש לכתוב אותו כפסקה תיאורית שוטפת, ו 2-3 משפטים יספיקו בהחלט. אין לשלב דעות ורגשות אישיים, אלא להתמקד בנשקף מהתמונה.

IMG_20191018_102003-Helsinki
מפגינים אקטיביסטים פינים הגיעו למשמרת מחאה נגד ההתחממות הגלובלית ביום שישי 18.10.2019, כמו בכל יום שישי בשנים האחרונות. הם עומדים על מדרגות הפרלמנט בהלסינקי וקוראים לפעול נגד משבר האקלים ולטובת כדור הארץ. הם דורשים ממשלתם וממדינות אחרות נקיטת צעדים משמעותיים לשפר את מצב הסביבה. בסיוע "דוב קוטב" הם מסבירים את מעשיהם לעוברים במקום ומציינים שאם לא ינקטו צעדים בדחיפות עתיד הדור הבא יהייה לא טוב.

מפגינים אקטיביסטים פינים הגיעו למשמרת מחאה נגד ההתחממות הגלובלית ביום שישי 18.10.2019, כמו בכל יום שישי בשנים האחרונות. הם עומדים על מדרגות הפרלמנט בהלסינקי וקוראים לפעול נגד משבר האקלים ולטובת כדור הארץ. הם דורשים ממשלתם וממדינות אחרות נקיטת צעדים משמעותיים לשפר את מצב הסביבה. בסיוע "דוב קוטב" הם מסבירים את מעשיהם לעוברים במקום, ומציינים שאם לא ינקטו צעדים בדחיפות עתיד הדור הבא יהייה לא טוב.

המשימהלצלם תמונה שיש בה פעילות של אנשים מזוהים ולכתוב את חמשת הממי"ם של התמונה. אפשר לצלם בתחום בית הספר.

עוד דוגמאות

את התמונה הגולמית ואת התיאור יש לשלוח אלי במייל הידוע לכם (כתבתי על הלוח) תוך חמישה ימים מתום השיעור.

בהצלחה

.