בגוון חום – "ספיה"

תמונות בגוון ספיה הן תמונות שפותחו בשיטה כזו, או שהתיישנו' והגוונים בהן השתנו לחומים במרוצת השנים. תמונות בגווני ספיה משרות אווירה של "פעם" אף יותר מצילומים בשחור לבן' ולעיתים מתקיים בהן "מימד עמעום הזמן" (ראו מטה).

700-kdumim-Sepyaספיה – (Sepia) נוזל חום המופק מדיונון. משמש להדפס וגם ככינוי לגוון הדפסה חום של תצלומים.

SG-YG-Archive-002

מדריך להפיכת צילומים צבעוניים עכשווים לגווני ספיה.

בעבר הרחוק פתחו צילומים בטכניקה זו, ששמה ספיה Sepia. צילמו בשחור לבן בשעה שהצילום הצבעוני היה יקר מציאות ובוודאי לא בשוק המסחרי, לא נגיש כמו הצילום המונוכרומי.

הכימיקלים שבהם השתמשו בעת הדפסת הצילומים בשחור לבן הכילו 'זהב כלורי' והגוונים החומים לסוגיהם הופיעו. יש תחושה של לבן-חום-שחור, וזה כבר יותר עשיר מסתם שחור לבן.
כיום ברוב המצלמות יש אפשרויות מובנית לאפקטים שונים, כמו צילום בגוונים הפוכים, בגווני "גלידה" וכמובן שגם ב'ספיה'. עם התפתחות הצילום הדיגיטאלי, האפקטים הללו עברו גם לטלפונים הניידים באמצעות ישומונים, 'אפליקציות' שונות. כיום ניתן להפוך צילום צבעוני רגיל לגווני ספיה בלחיצת כפתור. כדאי לשים לב לשמירת הדימוי בספיה בשם שונה מהשם המקורי של התמונה, כדי שלא לאבד את המקור.
לא ניתן להחזיר את הצבעים המלאים לאחר שמירת תמונה בספיה.SG-YG-Archive-003

מימד "עמעום הזמן".
לצילומים בשחור לבן ובספיה יש אווירה שלעיתים היא "על זמנית". הצבע מסיח את דעתנו, יכול לשייך את התמונה לתקופה ובכלל "נורא יפה". גווני הספיה מנטרלים את זה במידה רבה (תלוי מה מצלמים כמובן), מכניסים מימד שקט, אווירה וטעם של פעם. התמונות בעמוד זה צולמו בנובמבר 2017 בצבע.

לפנינו תרגיל בצילום עכשווי בגווני ספיה של פעם. כדי לשכנע ב"עתיקות" התצלום כדאי להשתמש באביזרים מתאימים נוספים. רעיונות, מישהו?

red_rule


An English couple photographed in 1895, scanned from family collection by Adrian Pingstone in October 2004 and released into the public domain.

וכך כותב אדריאן פינגסטון, שהזוג הבריטי המצולם הם ככל הנראה קרוביו:
קיבלתי ערימת צילומים מודפסים, ישנים, מקרובת משפחה ישישה שנפטרה. סרקתי את התמונות למחשבי. כמה חבל שאין לי פרטים על הזוג החביב שבתמונה. מאחורי הצילום היה רק תאריך: 1895. מוסר השכל: תמיד רשמו מאחורי התמונות פרטים מינימאלים אודות המופיעים בהם, או בצילום הדיגיטאלי, שנו את שם התמונה לשמות האנשים המככבים בה.red_rule